Travanj je prvi pravi proljetni mjesec, mjesec koji označava prijelaz iz hladnijeg u topli dio godine. Zaljubljenicima u knjigu i čitanje travanj predstavlja mjesec u kojem se obilježavaju bitni datumi vezani uz književnost – 2. travnja obilježili smo Međunarodni dan dječje književnosti, a 23. travnja obilježavamo Svjetski dan knjige i Svjetski dan zaštite autorskih prava. Dana 23. travnja obilježava se i Noć knjige, tradicionalna književna manifestacija kojoj je cilj poticanje svijesti o važnosti knjige i čitanja. Budući da je travanj sav u znaku knjige donosimo vam preporuke s temom „knjige o knjigama“. U nastavku izdvajamo svoje favorite – naslove u kojima su glavni protagonisti zaljubljenici u čitanje, knjige u kojima se radnja odvija u knjižnici ili su glavi protagonisti poslovno vezani uz knjigu i pisanu riječ. Prošećimo zajedno stranicama izdvojenih naslova.
Slikovnice
- Vera među knjigama, priču o Veri napisala je knjižničarka s velikim iskustvom rada s djecom, Davorka Premec, a zabavnim ilustracijama oslikala Vanda Čižmek. Knjižnica je opisana kao sretno mjesto za svu djecu.
- Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea, slikovnica autora Williama Joycea i ilustratora Joea Bluhma na dobrom je putu da postane klasikom suvremene dječje književnosti. Inspirirala je Oscarom nagrađeni kratki animirani film te nas vodi u čaroban svijet knjige i upoznaje s ljudima koji su knjigama posvetili čitav svoj život.
- Mrzim/volim knjige, simpatična slikovnica osmišljena je kao nadahnuće za djecu koja tvrde da mrze čitanje. Autorica Mariajo Ilustrajo donosi nam priču o radosti, strasti i veselju koje proizlazi iz novootkrivene ljubavi – i to one prema knjigama.
- Vuk koji je ispao iz knjige, slikovnica autora Thierryja Robberechta i ilustratora Gregoirea Mabirea priča je za sve one koji se ne boje vukova iz bajki, ali i one koji ih se boje. Priča prati avanture uplašenog vuka koji je ispao iz svoje knjige, ne svojom krivnjom, već krivnjom djevojčice Sofije koja je pretrpala police.
- Neobična knjižničarka, autor Kašmir Huseinović donosi nam priču o neobičnoj knjižničarki koja mora riješiti problem pobune likova iz najudaljenijih knjiga s najudaljenije police najudaljenije sobe na dječjem odjelu najveće gradske knjižnice najvećeg grada na svijetu. Slikovnicu je ilustrirala Andrea Petrlik Huseinović.
- Čarolija knjižnice, autorica Gabby Dawnay donosi toplu priču koja će probuditi ljubav prema čitanju, knjižnici i pisanoj riječi kod svakoga pa čak i kod najneodlučnijeg čitatelja.
Knjige za mlade
- Matilda, klasik dječje književnosti autora Roalda Dahla govori o važnosti čitanja i učenja. Protagonistkinja, djevojčica Matilda, većinu vremena provodi čitajući knjige, što joj omogućuje da pobjegne u druge svjetove kad joj onaj stvarni postane pretežak.
- Srce od tinte, prva knjiga popularne trilogije za mlade prati dvanaestogodišnjakinju čiji se život zauvijek promijeni kad sazna da njen otac ima uzbudljivu sposobnost – kad čita naglas, dio svijeta iz knjige prijeđe u njihov svijet, a nešto iz njihovog svijeta prijeđe u knjigu.
- Kradljivica knjiga, književni dragulj, priča koja istražuje snagu riječi – njihovu moć da potaknu, uništavaju i liječe. Autor Markus Zusak u središte radnje stavlja djevojčicu Liesel koja, gaseći žeđ za čitanjem, postaje kradljivica knjiga spašavajući ih iz lomača.
- Fahrenheit 451, distopijsko djelo Ray Bradburyja napisano je davne 1953. te proročanski najavljuje društvo u kojem su knjige zakonom zabranjene, a knjižnice davno ukinute.
Knjige za odrasle
- Trinaesta priča, tipični primjer knjige o knjigama. Debitantski roman Diane Setterfield donosi uzbudljivu priču koja prati život Vide Winter, poznate spisateljice. Dodatni plus je protagonistica koja obožava čitati.
- Društvo za književnost i pitu od krumpira s Guernseya, roman nastao suautorstvom Mary Ann Shaffer i Annie Barrows, donosi priču o neobičnom društvu koje veže ljubav prema knjigama u kojima su pronašli utjehu, ali i snagu u teškim vremenima Drugog svjetskog rata.
- Klub čitatelj Jane Austen, roman Karen Joy Fowler prati grupu žena i jednog muškarca koji se redovito sastaju i raspravljaju o romanima popularne spisateljice, no ubrzo otkrivaju da ih vlastiti životni izazovi podsjećaju na one koje je Austen obrađivala u svojim romanima. Po romanu je snimljen i istoimeni film.
- Sjena vjetra, radnja prve knjige četverodijelne sage odvija se u Barceloni u ogromnoj staroj knjižnici zvanoj „Groblje zaboravljenih knjiga“ u kojoj je korisnicima dozvoljeno uzeti samo jedan primjerak koji će čuvati do kraja života.
- Knjižničarka na konju, radnja romana autorice Kim Michele Richardson smještena je u Kentuckyju u doba depresije, a progovara o moći pisane riječi u nastojanjima da se premoste barijere između klasa, rasa i individualnih razlika.
- Pariška knjižnica, inspiriran istinitim događajima iz Drugog svjetskog rata i životima hrabrih knjižničara iz Američke knjižnice u Parizu, roman Janet Skelien Charles nezaboravna je priča o ljubavi, prijateljstvu i obitelji te snažnoj ulozi književnosti u najtežim životnim trenucima.
- Mala pariška knjižara, roman Nine George još je jedan naslov koji govori o čudotvornoj moći knjiga koju mogu spoznati samo najoduševljeniji čitatelji koji nijednu večer ne odlaze na počinak bez pročitanog letka.
- Ime ruže, romaneskni prvijenac Umberta Eca radnjom je smješten u benediktinski samostan u četrnaestom stoljeću. Jedna od najvažnijih poruka ovog složenog i bogatog romana jest da ne bismo trebali vjerovati svemu što pročitamo, već se informirati, razmisliti i samostalno donijeti zaključak.
- Lolita u Teheranu, roman Azar Nafisi tematizira osnivanje tajnog društva studentica predvođenih profesoricom koje se sastaju da bi čitale i raspravljale o zabranjenim djelima zapadne literature. Ova knjiga osvještava nam činjenicu da je za čitanje ponekad potrebna itekakva hrabrost, i naglašava važnost kritičkog mišljenja i slobode za svaku civilizaciju.
- Šetač knjiga, roman okarakteriziran kao prava bajka za odrasle koja zove na razmišljanje o važnosti pisane riječi, knjiga, čitanja i književnosti budući da vrvi brojnim predivnim citatima