Travanj je prvi pravi proljetni mjesec, mjesec koji označava prijelaz iz hladnijeg u topli dio godine. Zaljubljenicima u knjigu i čitanje travanj predstavlja mjesec u kojem se obilježavaju bitni datumi vezani uz književnost – 2. travnja obilježili smo Međunarodni dan dječje književnosti, a 23. travnja obilježavamo Svjetski dan knjige i Svjetski dan zaštite autorskih prava. Dana 23. travnja obilježava se i Noć knjige, tradicionalna književna manifestacija kojoj je cilj poticanje svijesti o važnosti knjige i čitanja. Budući da je travanj sav u znaku knjige donosimo vam preporuke s temom „knjige o knjigama“. U nastavku izdvajamo svoje favorite – naslove u kojima su glavni protagonisti zaljubljenici u čitanje, knjige u kojima se radnja odvija u knjižnici ili su glavi protagonisti poslovno vezani uz knjigu i pisanu riječ. Prošećimo zajedno stranicama izdvojenih naslova.

Slikovnice

  1. Vera među knjigama, priču o Veri napisala je knjižničarka s velikim iskustvom rada s djecom, Davorka Premec, a zabavnim ilustracijama oslikala Vanda Čižmek. Knjižnica je opisana kao sretno mjesto za svu djecu.
  2. Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea, slikovnica autora Williama Joycea i ilustratora Joea Bluhma na dobrom je putu da postane klasikom suvremene dječje književnosti. Inspirirala je Oscarom nagrađeni kratki animirani film te nas vodi u čaroban svijet knjige i upoznaje s ljudima koji su knjigama posvetili čitav svoj život.
  3. Mrzim/volim knjige, simpatična slikovnica osmišljena je kao nadahnuće za djecu koja tvrde da mrze čitanje. Autorica Mariajo Ilustrajo donosi nam priču o radosti, strasti i veselju koje proizlazi iz novootkrivene ljubavi – i to one prema knjigama.
  4. Vuk koji je ispao iz knjige, slikovnica autora Thierryja Robberechta i ilustratora Gregoirea Mabirea priča je za sve one koji se ne boje vukova iz bajki, ali i one koji ih se boje. Priča prati avanture uplašenog vuka koji je ispao iz svoje knjige, ne svojom krivnjom, već krivnjom djevojčice Sofije koja je pretrpala police.
  5. Neobična knjižničarka, autor Kašmir Huseinović donosi nam priču o neobičnoj knjižničarki koja mora riješiti problem pobune likova iz najudaljenijih knjiga s najudaljenije police najudaljenije sobe na dječjem odjelu najveće gradske knjižnice najvećeg grada na svijetu. Slikovnicu je ilustrirala Andrea Petrlik Huseinović.
  6. Čarolija knjižnice, autorica Gabby Dawnay donosi toplu priču koja će probuditi ljubav prema čitanju, knjižnici i pisanoj riječi kod svakoga pa čak i kod najneodlučnijeg čitatelja.

Knjige za mlade

  1. Matilda, klasik dječje književnosti autora Roalda Dahla govori o važnosti čitanja i učenja. Protagonistkinja, djevojčica Matilda, većinu vremena provodi čitajući knjige, što joj omogućuje da pobjegne u druge svjetove kad joj onaj stvarni postane pretežak.
  2. Srce od tinte, prva knjiga popularne trilogije za mlade prati dvanaestogodišnjakinju čiji se život zauvijek promijeni kad sazna da njen otac ima uzbudljivu sposobnost – kad čita naglas, dio svijeta iz knjige prijeđe u njihov svijet, a nešto iz njihovog svijeta prijeđe u knjigu.
  3. Kradljivica knjiga, književni dragulj, priča koja istražuje snagu riječi – njihovu moć da potaknu, uništavaju i liječe. Autor Markus Zusak u središte radnje stavlja djevojčicu Liesel koja, gaseći žeđ za čitanjem, postaje kradljivica knjiga spašavajući ih iz lomača.
  4. Fahrenheit 451, distopijsko djelo Ray Bradburyja napisano je davne 1953. te proročanski najavljuje društvo u kojem su knjige zakonom zabranjene, a knjižnice davno ukinute.

Knjige za odrasle

  1. Trinaesta priča, tipični primjer knjige o knjigama. Debitantski roman Diane Setterfield donosi uzbudljivu priču koja prati život Vide Winter, poznate spisateljice. Dodatni plus je protagonistica koja obožava čitati.
  2. Društvo za književnost i pitu od krumpira s Guernseya, roman nastao suautorstvom Mary Ann Shaffer i Annie Barrows, donosi priču o neobičnom društvu koje veže ljubav prema knjigama u kojima su pronašli utjehu, ali i snagu u teškim vremenima Drugog svjetskog rata.
  3. Klub čitatelj Jane Austen, roman Karen Joy Fowler prati grupu žena i jednog muškarca koji se redovito sastaju i raspravljaju o romanima popularne spisateljice, no ubrzo otkrivaju da ih vlastiti životni izazovi podsjećaju na one koje je Austen obrađivala u svojim romanima. Po romanu je snimljen i istoimeni film.
  4. Sjena vjetra, radnja prve knjige četverodijelne sage odvija se u Barceloni u ogromnoj staroj knjižnici zvanoj „Groblje zaboravljenih knjiga“ u kojoj je korisnicima dozvoljeno uzeti samo jedan primjerak koji će čuvati do kraja života.
  5. Knjižničarka na konju, radnja romana autorice Kim Michele Richardson smještena je u Kentuckyju u doba depresije, a progovara o moći pisane riječi u nastojanjima da se premoste barijere između klasa, rasa i individualnih razlika.
  6. Pariška knjižnica, inspiriran istinitim događajima iz Drugog svjetskog rata i životima hrabrih knjižničara iz Američke knjižnice u Parizu, roman Janet Skelien Charles nezaboravna je priča o ljubavi, prijateljstvu i obitelji te snažnoj ulozi književnosti u najtežim životnim trenucima.
  7. Mala pariška knjižara, roman Nine George još je jedan naslov koji govori o čudotvornoj moći knjiga koju mogu spoznati samo najoduševljeniji čitatelji koji nijednu večer ne odlaze na počinak bez pročitanog letka.
  8. Ime ruže, romaneskni prvijenac Umberta Eca radnjom je smješten u benediktinski samostan u četrnaestom stoljeću. Jedna od najvažnijih poruka ovog složenog i bogatog romana jest da ne bismo trebali vjerovati svemu što pročitamo, već se informirati, razmisliti i samostalno donijeti zaključak.
  9. Lolita u Teheranu, roman Azar Nafisi tematizira osnivanje tajnog društva studentica predvođenih profesoricom koje se sastaju da bi čitale i raspravljale o zabranjenim djelima zapadne literature. Ova knjiga osvještava nam činjenicu da je za čitanje ponekad potrebna itekakva hrabrost, i naglašava važnost kritičkog mišljenja i slobode za svaku civilizaciju.
  10. Šetač knjiga, roman okarakteriziran kao prava bajka za odrasle koja zove na razmišljanje o važnosti pisane riječi, knjiga, čitanja i književnosti budući da vrvi brojnim predivnim citatima

 

Skip to content
Centar za kulturu Jastrebarsko
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.